Dostaliśmy nagrodę od szwedzkich dziennikarzy

Ta nagroda dodała nam skrzydeł. Zaledwie kilka miesięcy po zawiązaniu stowarzyszenia, zauważyli nas szwedzcy dziennikarze.  Stypendium Pen2Pen wręczane jest przez oddział stowarzyszenia szwedzkich dziennikarzy w regionie Örebro dla tych koleżanek i kolegów, którzy „pracują w warunkach zagrożenia i zastraszenia”. W roku 2017 zostało przyznane nam.

Szwedzcy dziennikarze napisali, że doceniają tworzące się stowarzyszenie „W dowód uznania za tę niezachwianą wolę i odwagę, które są konieczne do walki o wolność słowa i niezależność dziennikarską w kraju, gdzie wolność dziennikarska jest poważnie zagrożona”.

Jak powiedziała szwedzkiej telewizji publicznej SVT Ulrika Lindahl z komitetu przyznającego nagrodę, wolność słowa i wolność prasy to wartości których nigdy nie możemy uznawać jako dane raz na zawsze. „To walka, którą musimy podejmować każdego dnia i dlatego tą nagrodą chcemy pomóc tym, którzy w Polsce działają na rzecz niezależności dziennikarskiej. Polska jest przecież członkiem UE a jednak widzimy jak sytuacja się rozwija. To bardzo niepokojące, dlatego chcemy zwrócić na to uwagę”.

Zarząd Stowarzyszenia w odpowiedzi na przyznanie stypendium, wydał oświadczenie o następującej treści:

„Od upadku komunizmu nie ustaje dyskusja o tym jak mają funkcjonować media publiczne w Polsce. Jednak od ram prawnych, dużo ważniejsza jest determinacja samych dziennikarzy, by działać na rzecz interesu publicznego. Ważne, by mieli świadomość swoich praw i obowiązków oraz by te były jasno określone i przestrzegane. Zdecydowaliśmy się więc na podjęcie inicjatywy, która ma spowodować stworzenie precyzyjnych standardów dziennikarskich dla radia publicznego oraz wpłynąć na większe zaangażowanie w ich przestrzeganie.  Zdajemy sobie sprawę, że to może być długotrwały proces wymagający wielu konsultacji, ale uważamy, że dziennikarze powinni wziąć inicjatywę we własne ręce. Chcemy bowiem integrować środowisko dziennikarzy mediów publicznych wokół standardów, a nie poglądów.
W najbliższym czasie przedstawimy naszym radiowym koleżankom i kolegom projekt kodeksu etyki dziennikarskiej. Sądzimy, że  precyzyjne określenie granic, które powinny wyznaczać pole naszej działalności i niezależności, pomoże w pracy. Chcemy wciągnąć do współpracy ludzi o zróżnicowanym światopoglądzie, ale uznających te same standardy, co my. Liczymy na dyskusję i zaangażowanie dziennikarzy oraz na to, że uzgodniony kształt kodeksu, zostanie kiedyś zaakceptowany także przez naszych pracodawców. Wyróżnienie naszej inicjatywy przez Państwa  Örebro läns journalistdistrikt,  jest ogromnym wsparciem już na początku drogi . Szczególnie, że jednym z wzorów na którym będziemy się opierać, jest kodeks etyki zawodowej szwedzkiego radia publicznego. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za dostrzeżenie nas i okazane nam wsparcie – jesteśmy zaszczyceni!”

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego: Wojciech Dorosz, Dorota Nygren, Marcin Majchrowski.

Wysokość stypendium w 2017 roku to 24 tys. koron (ok. 10 tys. zł).

 

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/orebro/polsk-journalistorganisation-tilldelas-stipendie-fran-orebro